Photo
Reitingu sistēmaSākums Top100 | Top100 vakar | Reklāma | Reģistrācija | Jautājumi | Hostings | Kontakti | Login |
Meklēt
 Anime
 Auto/moto
 Bizness
 Blogi/blogs.lv
 Ēdināšana
 Ceļojumi
 Celtniecība
 Darbs/Karjera
 Datori
 Digitālā māksla
 DIVX
 Dizains
 Drošība
 Dzīvnieki
 E-komercija
 Ekonomika
 Foto
 Humors
 Iepazīšanās
 Ģimene
 Informācija
 Internet
 IRC/čats
 Izglītība
 Izklaide
 Kultūra
 Lauksaimniecība
 Likumi/tieslietas
 Literatūra
 Māksla
 Mobīlie telefoni
 Mode
 MP3
 Mūzika
 Nekustamais īpašums
 Politika
 Portāli
 Privātlapas
 Programmēšana
 Reklāma
 Reliģija
 Rupnieciba
 Sabiedriskās org
 Security
 Sex, erotika
 Skaistumkopšana
 Software
 Spēles
 Sports
 Tehnika
 Valsts iestādes
 Veikali
 Veselība
 Vides aizsardzība
 Viesu nami
 XXX
 Zinātne
 Žurnāli/Laikraksti


1. On-line.lv portal *2019*
2. Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana
3. MuzTv - filmas, mūzika, online instrumenti DJ.
4. Indiešu filmas un mūzika online
5. Grāmatas, interneta gramatu veikals, gramata
6. iRadio.lv - klausies radio, skaties Tv ineternetā
7. Pareizs Uzturs
8. TavsAlus.lv Alus, vīns, kvass, sidrs mājās
9. Siltumtehnika, santehnika, kanalizācija
10. Pods.lvHostel Bad Gastein
Motel Bad Gastein
Guesthouse Bad Gastein Guesthouse Bad Gastein

Zinātnes jaunumi
ON-LINE.LV sadarbībā ar


Septiņi biotehnikas brīnumi


Biotehnoloģija ir jebkurš dzīvo organismu (vai bioloģisko sistēmu vispār) lietojums, lai sekmētu cilvēku labklājību. Biotehnoloģija tiek izmantota pārtikas ražošanā, atkritumu noārdīšanā, medicīnā un daudzās citās jomās, kuras mēs pat nenojaušam. Piemēram, baktērijas spēj ražot vielas, kuras var izmantot bioloģiski nekaitīgu, viegli noārdāmu materiālu izveidei. Baktērijas tiek lietotas arī vara ieguvē, tās veido rūpniecībā viegli pārstrādājamus vara savienojumus. Diemžēl zināšanas bioloģijā – kā jebkuras zināšanas – var izmantot arī ļaunprātīgi. Gandrīz jebkuru inficējošu objektu – baktēriju, vīrusu – vai viņu ražotās indes (toksīnus) var izmantot kā bioloģiskos ieročus, teiksim, izsmidzinot tos gaisā.
Raksts ar ilustrācijām atrodams "Universitātes Avīzes" ziemas numurā (www.lu.lv)


No šāgada 18. līdz 20. oktobrim Hannoverē, izstāžu kompleksā Deutsche Messe, notika izstāde „Biotechnica2005”, kurā piedalījās 872 uzņēmumi un organizācijas no visas pa­sau­les. Tie visi ir sais­tīti ar biotehnoloģiju. Izstādes mērķis – parādīt jaunākos biotehnoloģijas sasniegumus un radīt iespēju satikties dažādu iekārtu un reaģentu ražotājiem ar to tiešajiem «patērētājiem» – zinātniekiem, laborantiem, kā arī zinātnisku organizāciju vadītājiem. Papildus tam izstādē varēja iepazīties ar dažādiem «biotehnoloģijas jaunattīstības reģioniem», kas parāda savus līdzšinējos sasniegumus (ražotos produktus, iestrādnes, tradīcijas) un meklē jaunus sadarbības partnerus starp «vecajiem biotehnoloģijas reģioniem», institūtiem un saistītām komerciālajām firmām. Piemēram, izstādē sevi interesanti parādīja Krievija, Irāna un Ķīna. No Latvijas Universitātes izstādi apmeklēja 3 studenti: Māra Kropa, Jānis Jaško un Jānis Liepiņš. Brauciens tika finansēts no programmas «Eiropas Sociālā fonda (ESF) Doktorantūras atbalsts Latvijas Universitātē» līdzekļiem. Izstādē varēja sastapt ne mazums dīvainu, bet tajā pašā laikā biotehnoloģijā noderīgu izgudrojumu, kurus ir veikušas nelielas firmas vai valsts institūtu atsevišķas laboratorijas. Katrs no šiem jaunievedumiem tiek strauji patentēts un ar skubu virzīts tirgū. Rakstā aprakstīti, mūsuprāt, vērtīgākie sasniegumi.

Santīms sūknē

Firma „Bartels Mikrotechnik” radījusi vienu no pasaulē mazākajiem sūkņiem – aptuveni 1 santīma monētas lieluma ierīci. Tā ir veidota no plastmasas korpusa un īpašas memBRānas, kas spēj pulsējoši sarauties, pateicoties pjezokeramikas materiāla gredzenam. Šis sūknītis nepieciešams ļoti nelielu tilpumu sūknēšanai, piemēram, medicīnā, biotehnoloģijā, gēnu inženierijā. Tā uzbūve ir ļoti vienkārša, un tas ir ērti lietojams visur, kur nepieciešams nodrošināt neliela šķidruma tilpuma plūsmu. Miniatūrā sūkņa darbību var vadīt ar datoru.

Mēs par tevi visu zinām jeb „GenomeSequencer20 (Roche)”

Ar retiem izņēmumiem gandrīz katra mūsu šūna par mums satur pilnu ģenētisko bibliotēku. Teju vai ikdienā nākas dzirdēt par cilvēka genoma projektu. Tā ietvaros ir noteikts, ka cilvēkam ir aptuveni 31000 gēnu (gēns ir iedzimtības pamatvienība). Šī iedzimtības informācija ir ierakstīta garā DNS molekulā, kas ir sadalīta 46 fragmentos jeb hromosomās. Zinātnieki var «izlasīt» gēnus – DNS secības «nolasīšana» tiek saukta par sekvenēšanu. Apvērsumu sekvenēšanas jomā nu ir radījusi firma Roche ar savu jauno produktu. Ar to iespējams sekvenēt pilnu cilvēka ģenētisko bibliotēku (genomu) aptuveni mēneša laikā (salīdziniet ar gadiem ilgušo cilvēka genoma projektu!). Turklāt izmaksas ir sarukušas no miljardiem līdz aptuveni 100,000 USD par viena cilvēka genoma pilnu analīzi. Pats darbības princips ir jauns. Cilvēka DNS tiek atritināta un sadalīta mazos gabaliņos. Katrs mazais DNS fragments tiek piesaistīts pie metāla lodītes. Šķīdumam tiek pievienota eļļa, un katrs jauniegūtais fragments nonāk savā ūdens pilienā. «Savā pilienā» katrs fragments tiek pavairots daudzās kopijās. Kā zināms, ūdens un eļļa praktiski nešķīst viens otrā, tāpēc atsevišķi pilieni nesajaucas (cerēsim uz to labāko!). Pēc tam katrs ūdens piliens tiek ievadīts sīkās, tikai 75 pikolitrus lielās bedrītēs – vienā kvadrātmilimetrā sekve­nēšanas plates virsmā tādu ir 480. Jaunā genoma sekvenēšanas sistēma paver iespējas salīdzināt viena cilvēka ģenētisko bibliotēku ar jau esošajām. Tādā veidā var meklēt ģenētisko pamatu mūsu ārējām atšķirībām. Kas zina, varbūt vairs nav tālu tas Brīdis, kad pilna sava genoma sekvences noskaidrošana par salīdzinoši nelielu samaksu būs pieejama jebkuram planētas iedzīvotājam.

Pareizrakstības stundas

Mēs zinām rakstības atšķirības starp britu un amerikāņu angļu valodu. Vieniem „colour”, citiem „color”, „theater” vai „theatre”. Arī ģenētiskās informācijas pavedienos dažādiem cilvēkiem ir šādas «rakstības atšķirības», kuras dēvē par polimorfismiem (dažādām formām) jeb SNP (no angļu „Single nucleotide polymorphism”). Šīs «rakstības atšķirības» var būt saistītas ar izmaiņām organisma ražoto vielu daudzumos, smagos gadījumos tās dēvē par mutācijām. Tāpēc SNP noteikšanai ir diagnostiska nozīme veselības aprūpē. Tāpat kā vēsturiski ir izveidojušies valodas dialektu reģioni, tā arī ir izveidojušies reģioni, kur cilvēkiem novēro vienādas gēnu formas. Līdz ar to, izvēloties pietiekami plašu paraugu daudzumu no viena apgabala, iegūtos rezultātus var attiecināt uz visiem tur dzīvojošajiem iedzīvotājiem. Ogham ir vācu kompānija, kas izstrādājusi uz SNP balstītu diagnostikas sistēmu osteoporozes, sirds asinsvadu slimību un trombozes riska noteikšanai Vācijā. Pacientam paņem asins paraugu un pavairo gēnu variablos rajonus, kas saistīti ar slimībām, turklāt katram nokopētajam DNS fragmentam galā pievieno krāsainu iezīmi. DNS sastāv no divām «salipušām» ķēdēm. Iekārta šīs ķēdes «atlipina» un tad mēģina «salipināt» ar iepriekš izveidotajām eksperimentālajām ķēdēm. Vai salipšana notiek, to secina pēc krāsainās iezīmes. Tātad personas DNS atbilst vienam vai otram tipam. Salipšanu krustošanu jeb hibridizāciju konstatē ar speciālu iekārtu, un beigu beigās pacientam «uzzīmē» karti ar viņa polimorfismiem. Šī informācija pati par sevi vēl nenozīmē, ka cilvēks noteikti saslims ar attiecīgo slimību, bet gan norāda uz lielāku varbūtību kādreiz ar to saslimt, īpaši, ja to veicina cilvēka dzīvesveids (smēķēšana, nelīdzsvarota diēta u. tml.).

Mucā audzis, pa spundi barots

Bioreaktors – tā ir standartizēta vide jeb liela tilpuma «muca», kurā notiek kāda organisma vai šūnu kultūras audzēšana, lai iegūtu pavisam noteiktu produktu pārdošanas vai izpētes vajadzībām. Bioreaktoru tilpumi atkarībā no darbības mērķa (procesa izpētes, optimizācijas vai produkta iegūšanas rūpnieciskos apmēros) variē no dažiem simtiem mililitru līdz vairākiem, pat simtiem kubikmetru. Tradicionāli ražošanas procesos bioreaktorus izmanto vairākkārt: tos sterilizē, piepilda ar sterilu barotni, iesēj nepieciešamo bioloģisko aģentu (šūnu kultūru vai organismu), audzē, iegūst produktu, tad mazgā, sterilizē utt. – process sākas no jauna. Sterilitātes nodrošināšana ir ļoti svarīgs, ja ne pat vissvarīgākais sekmīgas bioreaktora darbības nosacījums, tāpēc tam velta ne mazums pūļu un līdzekļu: lai tilpumā nekas nepaliek pāri no iepriekšējā procesa, lai ražošanas procesa gaitā tajā neiekļūtu nekādi nevēlami piemaisījumi. Viens no sterilitātes problēmas risinājumiem ir vienreiz lietojamais bioreaktors – ražotājs jums piegādā lietošanai sagatavotu sterilu trauku, kuru pēc procesa beigām un produkta iegūšanas izmetat ārā kā plastmasas kafijas tasīti vai nododat otrreizējai pārstrādei, savukārt nākamajam ražošanas ciklam jūs atkal lietojat jaunu vienreiz lietojamo bioreaktoru. Tādā veidā vairs nav jāuztraucas par iespējamām paliekām no iepriekšējā tehnoloģiskā procesa, sterilitāti (par to rūpējas bioreaktora ražotājs), un jūs varat vairāk koncentrēties uz produkta iegūšanu. Izstādē Biotechnica2005 bija izstādīti vairāki vienreiz lietojamo bioreaktoru varianti – gan tā saucamie «matrači» jeb lieli plastikāta maisi dzīvnieku šūnu kultivēšanai, gan vienreiz lietojamie cilindriskas formas bioreaktori (arī faktiski plastikāta maisi), kas piemēroti dažādām šūnu kultūrām.

Kosmoss, zivis, kauli un augi

«..laikā, kad mūsu kosmosa kuģi vago Visuma āres..» – šis slavenais citāts no «Šurika piedzīvojumiem» labi kalpo par motīvu mūsdienīgai biotehnoloģiskai pētniecības metodei, proti: eksperimenta veikšanai bezsvara apstākļos, parasti – kosmiskajā stacijā. Izstādē ar savu atsevišķu stendu un semināru piedalījās ISS Lab Rhur (Vācija), kas sadarbojas ar Eiropas Kosmosa aģentūras (ESA) komerciālo pētījumu biroju. Šī biroja darbības mērķis ir koordinēt un organizēt dažādu pētniecības projektu veikšanu Starptautiskajā kosmosa stacijā. No vienas puses, Starptautiskā kosmosa stacija piedāvā zināmu telpas daļu tieši zinātniskiem un komerciāliem projektiem, no otras puses, – šis birojs saistās ar ieinteresētām zinātniskajām un komerciālajām institūcijām un organizē to darbību Kosmosa stacijā atvēlētajā zinātniskajā laboratorijā. Šobrīd Starptautiskajā kosmosa stacijā tiek veikti vairāki pētījumi, kas saistīti ar bioloģiju. Bezgravitācijas vai niecīgas gravitācijas apstākļos iespējams novērtēt augu orientācijas mehānismus, kas nav saistīti ar gravitāciju (vienkārši runājot – kā augs zina, kur ir augša, kur apakša, kur veidot lapas, bet kurā virzienā dzīt saknes). Pētījums veic ar Tāla sīkplikstiņu (Arabidopsis thaliana), kas augu fiziologiem ir tradicionāls augs: tam ir pilnībā «izlasīts» (sekvenēts) gēnu kopums. Augs ir salīdzinoši neliels («neēd» pārāk daudz), strauji aug, un no tā ātri iespējams iegūt nākamo organisma paaudzi. Starptautiskajā kosmosa stacijā strādā pie projekta, kas saistīts ar medicīnu, – pēta osteoporozi. Osteoporoze ir slimība, kad dažādu iemeslu dēļ (mazkustīgs dzīvesveids, kalcija vielmaiņas traucējumi, iedzimtības faktori) kaulu masa samazinās, veidojas vairāk poru, izskalojas kalcijs un kauli kļūst trausli. Parasti šo slimību novēro vecākiem cilvēkiem. Katru gadu pusmiljonam Eiropas iedzīvotāju no jauna konstatē osteoporozi, turklāt prognozē, ka tuvāko 50 gadu laikā šis skaitlis dubultosies. Osteoporozi novēro arī jebkuram kosmonautam, kas ilgstoši bijis bezsvara stāvoklī. Tas ir tāpēc, ka nedarbojas ierastie, ar pastāvīgo gravitāciju saistītie mehānismi, kas uztur zināmu «kalcija tonusu kaulos»: pēc mēneša pavadīšanas kosmosa stacijā kosmonautam zūd apmēram 1% kaulu un muskuļu masas. Pētījumus veic, gan novērojot kosmonautu veselības stāvokļa izmaiņas laika gaitā, gan arī eksperimentējot ar dzīvniekiem – nelielām zivīm, kuras pat dabūjušas iesauku «kosmosa zivis» (space fish). Zivtiņas gan nepavisam nav līdzīgas cilvēkam, tomēr mazo izmēru un līdzīgu kaulu vielmaiņas mehānismu dēļ (tās arī cieš no osteoporozes) tiek audzētas kosmosa stacijā un palīdz izzināt osteoporozes molekulāros mehānismus. Tuvākais projekta mērķis ir izstrādāt vienkāršu kaulaudu audzēšanas sistēmu, kas pielāgota bezsvara apstākļiem un tādējādi varēs aizstāt eksperimentus ar dzīviem organismiem (zivis atstās kosmosu). Starp citu, ja vēlaties veikt kādus pētījumus Starptautiskajā kosmosa stacijā, meklējiet kontaktus un papildinformāciju: http://www.esa.int/esaCP/index.html.

Vīruss maisā

Vīrusi mēdz piemesties ne tikai cilvēkiem un vistām, bet arī baktērijām. Baktēriju vīrusi ir ļoti sīki, un tos sauc par bakteriofāgiem jeb fāgiem. Vienā no semināriem interesenti varēja iepazīties ar farmācijas kompānijas GangaGen Life Sciences (Indija) izstrādāto «baktēriju iznīcinātāja – kamikadzes» (pašterminējošu rekombinanto bakteriofāgu) izmantošanu dažādu patogēno baktēriju infekciju apkarošanai. Ideja par bakteriofāgu izmantošanu pretmikrobu terapijā nebūt nav jauna. Par to plaši interesējās 20. gs. 20. un 30. gados. Vēlāk pasaulē sākās «antibiotiku ēra» un lielākā daļa zinātnieku par bakteriofāgiem piemirsa. Interesanti, ka līdz pat šai dienai bakteriofāgu terapiju lieto Tbilisi (Gruzijā), jo mūsdienās patogēno mikroorganismu vidū aizvien pieaug antibiotiku rezistence jeb baktēriju nejutība pret zālēm. Zinātnieki ir atkal ķērušies pie iespējas attīstīt bakteriofāgu lietojumu dažādu patogēno mikrobu apkarošanā. Eksistē divi atšķirīgi bakteriofāgu dzīves cikli – lizējošais jeb baktēriju tūlīt sagraujošais cikls un lizogēnais cikls, kad bakteriofāga DNS saplūst ar baktērijas DNS un tur mierīgi uzturas, līdz kādu iemeslu dēļ tas tomēr iznīcina saimnieka šūnu. No terapeitiskā viedokļa pievilcīgākie ir lizējošā dzīves cikla fāgi. Viena no problēmām, ar ko var saskarties pacienta organisms fāgu terapijas gadījumā, ir liela daudzuma baktēriju olbaltumvielu nonākšana organismā pēc fāgu ierosinātās šūnu lizēšanas. Šāds notikums organismā var izraisīt nevēlamu imūnreakciju. Lai no tā izvairītos, Indijas farmācijas kompānijā GangaGen ir izveidoti ģenētiski modificēti bakteriofāgi, kas pilnībā sagrauj baktērijas genomu (visus gēnus), taču nelizē šūnu. Pēc šādu fāgu lietošanas slimības ārstēšanā organismā peld «maisiņi», kas ir pildīti ar fāgiem un kas ir baktēriju lielumā un pēc ārējām pazīmēm arī ļoti atgādina baktērijas. Laika gaitā šādus «bioloģiskos atkritumu maisus» pārstrādā organisma imūnsistēma un bakteriālā infekcija ir uzvarēta.

Kā Austrumu pasakā jeb Irānas biotehnoloģijas

Mums, izstādes apmeklētājiem, jo īpaši interesants šķita Irānas stends, kurā interesenti varēja iegūt visdažādāko informāciju ne tikai biotehnoloģijas jomā vien. Irānas stends bija pamanāms iztālēm. Tajā bija sastopami gan Irānas valdības, gan vadošo biotehnoloģijas produktu ražotāju pārstāvji. Pateicoties Irānas valdības atbalstam, vietējiem valsts ražotājiem tika sniegta iespēja piedalīties šāda mēroga pasākumā. Šajā stendā apmeklētāji ļoti laipni tika iepazīstināti ne tikai ar starptautiska līmeņa biotehnoloģijas ražotājkompānijām, tādām kā Biozyme (www.biozymetech.com), Pishtazteb (www.pishtazteb.com), Pouya Zistech Co. (www.dyna-bio.com), Green Biotech Ltd. (www.greenbiotech-co.com) un Cinnagen (www.cinnagen.com), bet arī ar valsti kopumā, valsts attīstību un nākotnes iespējām. Turklāt apmeklētāji tika aicināti apmeklēt Irānu un iepazīt valsti, kuras teritorija plešas 1,65 milj. km2 plašumā un kurā mīt 68,5 miljoni iedzīvotāju. UA

www.lu.lv/materiali/laikraksts/resursi/ua-ziema-2005.pdf
10. janvāris, Jānis JAŠKO, Māra KROPA, Jānis LIEPIŅŠ , (Medicīna/Fizioloģija)


[Lasiet pēdējos jaunumus]Arhīvs hronoloģiski:
Jūlijs (2006)
Jūnijs (2006)
Maijs (2006)
Aprīlis (2006)
Janvāris (2006)
Decembris (2005)
Novembris (2005)
Oktobris (2005)
Septembris (2005)
Janvāris (2005)
Decembris (2004)
Novembris (2004)
Oktobris (2004)
Septembris (2004)
Jūlijs (2004)
Jūnijs (2004)
Maijs (2004)
Aprīlis (2004)
Marts (2004)
Februāris (2004)
Janvāris (2004)


Arhīvs pēc tēmas:
Astronomija
Botānika/Zooloģija
Fizika/Ķīmija
Interesanti fakti
Matemātika
Medicīna/Fizioloģija
Tehnoloģijas
[Pievienot jaunumus]

© SIA LUTUMAC

Kur var iegādāties žurnālu TERRA?

To var iegādāties avīžu un žurnālu tirdzniecības vietās, kā arī abonēt abonēšanas centros "Diena" vai ikvienā Latvijas Pasta nodaļā visā Latvijā. Palūdziet pastā iemaksas ordera formu PNS-020 un aizpildiet to sekojoši:
- Kam: SIA Mācību grāmata
- Reģistrācijas Nr.: 50003107501
- PNS konts: PNS1000096214

Terras WEB adrese: www.terra.lu.lv
Piedāvājam Jums iespēju on-line portālā izvietot jebkura tipa reklāmas bannerus un preču aprakstus. Cena pēc vienošanās.
Precīzāku informāciju saņemiet, nosūtot pieprasijumu [kontakti] .Login webmāsteriem1. E-komercija:
Internet stavki
2. Darbs/Karjera:
Sētnieka pakalpojumi par draudzīgām cenām
3. Veikali:
electronic cigarettes without nicotine
4. Nekustamais īpašums:
Izīrē dzīvokli Ventspilī
5. Informācija:
Sludinājumi , sludinājumu portāli Latvijā, Eiropā
6. E-komercija:
Zobu birstes
7. Internet:
Free website & business directory
8. Privātlapas:
Nicotine free electronic cigarettes
9. Veikali:
online e cigarette shop
10. Bizness:
Alna Cloud

on-line.lv rating system
© SIA LUTUMAC